Göran Lindblad och Sandra Janrell från Inlåst, Jenny Josefsson och Lina Cesar från Växjö stadsbibliotek samt Anna Prissberg och Per Tikkanen från AV-Media Region Kronoberg

Projektbidrag till escape room på biblioteket

Jenny och Lina på Växjö bibliotek! Ni har fått projektmedel för att hitta nya vägar till att låta ungdomar upptäcka biblioteket och läsning. Berätta om vad ni vill göra?

- Vi vill skapa ett escape room-spel som tar deltagarna på en upptäcktsfärd genom biblioteket. Vi tänker att detta främst kan locka målgruppen som är ungdomar. Men det kan även passa vuxna. Det är ett analogt escape room-spel som spelas på plats på Växjö stadsbibliotek. Projektet är unikt genom att bibliotekets befintliga lokaler används som själva spelplanen. I stället för att skapa en fristående aktivitet vid sidan av ordinarie verksamhet integreras spelet i biblioteksmiljön. På så sätt blir själva biblioteksmiljön en aktiv del av upplevelsen och besökarna får möjlighet att upptäcka biblioteket på ett nytt (och lekfullt) sätt.

För den som är lite osäker, kan du kort berätta vad ett escape room är?

- Det är ett samarbetsspel där man löser logiska problem för att slutligen nå sitt mål. När man tänker på escape room så tänker många att man är inlåst i ett rum och ska ta sig ut. Men detta är i stället ett platsbaserat escape room i bibliotekets befintliga lokaler. Deltagarna rör sig genom olika delar av biblioteket och löser uppgifter, ledtrådar och gåtor som steg för steg leder dem vidare.

Vilka samarbetar ni med i detta?

- Vi samarbetar med Region Kronoberg; Regional utveckling genom Anna Prissberg och Per Tikkanen, två av IT-pedagogerna på AV Media Kronoberg. De har båda stora erfarenheter av att jobba med ungdomar och escape room runt om på skolor i Kronobergs län. Vi samarbetar även med Inlåst AB som kommer stå för klurigheterna som besökarna ska lösa när de spelar spelet.

Vad hoppas ni att projektet ska leda till?

Genom projektet vill Växjö stadsbibliotek stärka sin roll som en öppen, kreativ och inkluderande plats för unga. Målet är att sänka trösklarna till biblioteket, öka ungas delaktighet och göra biblioteket mer relevant som mötesplats och resurs i ungdomarnas vardag.

BiBK tackar för pratstunden och önskar ett varmt lycka till i ert gemensamma projekt!

På bilden ses från vänster Göran Lindblad och Sandra Janrell från Inlåst, Jenny Josefsson och Lina Cesar från Växjö stadsbibliotek samt Anna Prissberg och Per Tikkanen från AV-Media Region Kronoberg

Hittade du informationen du sökte?